ДО Г-Н РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ,
ПРЕЗИДЕНТ НА
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА,
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ,
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Г-Н БОРИС ВЕЛЧЕВ,
ГЛАВЕН ПРОКУРОР НА
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Г-Н КОНСТАНТИН ПЕНЧЕВ,
ОМБУДСМАН НА
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Г-Н КОНСТАНТИН КАЗАКОВ,
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ДАНС
Г-Н ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ,
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАЦИОНАЛЕН СЪВЕТ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО ПО ЕТНИЧЕСКИТЕ И ИНТЕГРАЦИОННИТЕ ВЪПРОСИ КЪМ МС
Г-Н ЕМИЛ ВЕЛИНОВ,
ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯ КЪМ МС
ДЕКЛАРАЦИЯ
на
Висшия мюсюлмански съвет на Мюсюлманско изповедание в Република България,
приета на редовно заседание в гр. Момчилград на 07 – 08.02.2012г.
Ние, членовете на Висшия мюсюлмански съвет, пряко избрани от представителите (делегати) на мюсюлманската общност в Република България на проведената през февруари,
2011 г. Национална мюсюлманска конференция и действащи в качеството си на централен колективен ръководен орган на Мюсюлманското изповедание в Република България, позовавайки се на правото на вероизповедание, като основно, естествено и демократично човешко право гарантирано от Конституцията на Република България, Закона за вероизповеданията, Всеобщата декларация за правата на човека на ООН, Европейската конвенция за правата на човека, водени от чувството за обществена отговорност, социална справедливост и религиозна толерантност, полагайки всички необходими усилия за изграждането на авторитета на България пред Европа и света, имайки претенциите за най-дълбоко познаване на мюсюлманката общност в България с нейната история, бит, култура и традиции, както и отчитайки нейната динамика и настроения през периода на демократичния преход, заявяваме следното:
1. Отчитаме явлението нарастваща ислямофобия през последните 10 години в глобален план и зараждащата се тенденция за пренасянето на това явление в национален мащаб и изразяваме безпокойството си, че с опитите за създаване на подобни настроения и тенденции, както и на толерирането на такива се създават бариери в развитието на религиозната толерантност в България.
2. Считаме, че е погрешно да се съпоставя състоянието на мюсюлманската общност в България с това на мюсюлмански общества и общности живеещи в други точки на света, тъй като съществуват твърде различни налични обстоятелства, най-вече в политически и социален аспект. Подобно сляпо отъждествяване би довело до грешна и объркваща представа за реалното състояние на мюсюлманската общност в България сред гражданите в страната ни и би породило неправилна представа и предпоставки за ислямофобия.
3. Силно сме обезпокоени от факта, че са отправени официални обвинения срещу служители на Изповеданието – мюфтии, имами, лектори и преподаватели, както и срещу редови мюсюлмани, че застрашават националната сигурност, обществения ред и подкопават устоите на Конституционно установения ред в България, като насаждат етническа и религиозна омраза. Силно сме притеснени, че с подобни обвинения се уронва авторитета на религиозната институция на мюсюлманите, като същевременно се подлага на постоянно съмнение авторитета на тези обществено ангажирани личности, на които мюсюлманската общност и администрацията на изповеданието разчитат особено много, и имат нужда от тяхната административна и религиозна компетентност за ефективното упражняване на гарантираното право на вероизповедание - колективно, публично и чрез обучение.Твърдо подкрепяме тези наши колеги, служители и редови мюсюлмани, тъй като сме убедени в тяхната почтеност и в добронамерените им усилия за благоденствието на мюсюлманите и на целия български народ.
4. Убедени сме, че на фона на засилващите се дебати, поставящи под съмнение съществуването на успешни мултикултурни модели в Европа, България има уникалната възможност да се превърне в държава – пример, за което голяма заслуга имат гражданите изповядващи ислямската религия и най-вече техните местни и регионални представители, ръководещи религиозния им живот.
5. Твърдим, че мюсюлманската общност в България има значителен принос за изграждането на демокрацията в България през последните 22 години, както и за приемането на страната ни в Европейския съюз, като изключителна е заслугата на работещите за религиозното усъвършенстване на мюсюлманите. Най-отговорно заявяваме, че активността на мюсюлманската общност ще продължи да допринася за повишаванетона авторитета на страната ни в Европа и света.
6. Силно се надяваме на мъдър и обществено отговорен подход от страна на държавните институции в Република България в името на съхраняване на изградените с общи усилия през последните 22 години доверие и авторитет.
Следват подписите на членовете на Висшия мюсюлмански съвет.
0 yorum:
Публикуване на коментар